Jako ELSA Poland uważamy, że wszystkie praktyki zawodowe i staże, podejmowane przez studentów (niezależnie od studiowanego kierunku), powinny być godziwie płatne – przynajmniej na poziomie wynagrodzenia minimalnego. Podobnie powinien być uregulowany standard poziomu merytorycznego praktyk, żeby zapewnić studentom możliwość przystosowania do zawodu. Dlatego właśnie ruszyła Kampania #DobraPraktyka, którą kierujemy do każdego.
Kwestia braku lub symbolicznego wynagrodzenia za praktyki studenckie bez wątpienia stała się poważnym problemem społecznym. Wyniki badania przeprowadzonego przez ELSA Poland oraz Portal Pracy i Praktyk Prawniczych praktykiprawnicze.pl wskazują, że 53% studentów prawa odbywających praktyki nie otrzymuje za nie ekwiwalentu pieniężnego. Spośród 2/3 studentów prawa wynagradzanych w systemie godzinowym aż w 43% przypadków otrzymywane wynagrodzenie było niższe od minimalnego. Natomiast w systemie ryczałtowym (1/3 studentów) mediana wyniosła 0–500 zł, przy czym najczęściej (31%) studenci prawa pracowali 5 dni w tygodniu.
Podobnym głosem mówi Parlament Europejski, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów, Europejska Konfederacja Związków Zawodowych czy Europejskie Forum Młodzieży. Co więcej, niektóre państwa zaczęły wprowadzać stosowne zmiany w życie - w Portugalii w grudniu 2022 r. uchwalono ustawę, zgodnie z którą wszystkie praktyki konieczne do przyszłego wykonywania zawodu są płatne. Na Litwie trwają w tym zakresie prace legislacyjne na etapie dyskusji parlamentarnej.
Naszymi postulatami są:
- ustanowienie obowiązku odpłatności praktyk przynajmniej na poziomie wynagrodzenia minimalnego – poprzez nowelizację art. 3 ustawy o praktykach absolwenckich w ten sposób, aby wprowadzić zasadę odpłatności umowy oraz wynagrodzenie co najmniej na poziomie płacy minimalnej;
- godziwe wynagrodzenie – poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów o godziwym wynagrodzeniu, które powinno być proporcjonalne do ilości i czasu faktycznie wykonywanej pracy;
- merytoryczne zadania podczas praktyk i staży– poprzez szczegółowe uregulowanie kwestii praktyk odbywanych przez studenta w ramach studiów pod kątem zapewnienia standardowego poziomu merytorycznego.
Jeżeli spotkała Cię sytuacja niewłaściwych praktyk lub staży, podziel się z tym, publikując post na Facebooku, Instagramie, LinkedInie lub Twitterze z hasztagiem #DobraPraktyka. Pokażmy, że głos młodych osób ma znaczenie. Tylko wspólnymi siłami możemy kreować rzeczywistość!
Szersze omówienie sytuacji i podsumowanie wraz z naszymi postulatami, można znaleźć w naszym stanowisku pod poniższym linkiem.
https://tiny.pl/wl2wt